Najkrótsza droga do osobistej sauny
Relaks w saunie nie musi być zarezerwowany tylko dla bogatych. Czy należy posiadać dodatkowy teren na podwórku bądź specjalistyczne urządzenia? I ty możesz postawić na własną saunę, jeśli rozmyślasz o jej relaksujących właściwościach. Ale zakłądając osobisty odprężający kącik trzeba popatrzeć na szczegóły. W jakich warunkach ręcznik 140×70 powinien wystarczyć do radości z jej uroków?
Załatw kilka rzeczy i otwieraj saunę…
Zanim kupisz saunę…
Miejsce na saunę. Przeważnie osoby bez orientacji lokalizują saunę w większych, publicznych budynkach, przewidzianych na kilkadziesiąt osób. Tymczasem własna sauna nie musi mieć ogromnych rozmiarów i można ją zlokalizować także we wnętrzu nieco obszerniejszej łazienki, w mieszkaniu w wielorodzinnym budownictwie lub w innym małym metrażu. Łazienka do instalacji sauny to dobry pomysł, gdyż nie trzeba wtedy montować prysznica z zimną wodą. Osoby posiadające dom, mogą postawić na wybudowanie sauny w ogrodzie. W podobnym wypadku warto umieścić tam prysznic, pod którym będzie można ochłodzić rozgrzany w saunie organizm.
Instalacja sauny.
Nowoczesne sauny domowe mają w swoim wyposażeniu grzałki elektryczne. Dlatego do zamontowania urządzeń sauny powinno się zadbać o w zasilanie o właściwych parametrach. Do prawidłowego wykorzystania sauny potrzebna będzie również infrastruktura wod-kan oraz system wentylacyjny, z zadaniem odprowadzenia nadmiaru pary wodnej poza obręb sauny. To bardzo istotne, szczególnie wtedy, gdy masz saunę we wnętrzu łazienki.
Koszty związane z budową sauny. Koszty saun zależą od modeli, rozmiarów, profilu energetycznego oraz dodatków. Od 4 do 5 tys. wyniosą najmniejsze wersje do domowego użytku, zatem jest to wartość dużego telewizora przeciętnej klasy. Ale sauny mogą kosztować nawet kilka razy więcej – każdy musi zaplanować, jaki budżet wyznaczyć na to urządzenie.
Naprawdę nie powinieneś się bać zaangażowania w saunę
Warto postarać się o regenerację po męczącym dniu pełnym codziennych obowiązków. Nie ma również wielkiej konkurencji, gdy idzie o dostępne i nie ekstremalne recepty na lepszą odporność, oczyszczenie ciała i odetchnięcie pełną piersią. Dobrym czasem na zabiegi w saunie będzie okres jesienno-zimowy, gdy na zewnątrz obniża się temperatura i niesprzyjająca aura ogranicza podjęcie jakichkolwiek form aktywności. Właśnie tu można pobudzić organizm oraz w ten sposób pozbyć się groźnych toksyn. Zimowe sesje w saunie nie tylko odprężą ciało, ale również w korzystny sposób wpłyną na sprawność. To szczególnie istotne pod naszą szerokością geograficzną, gdy niewielka ilość światła słonecznego i krótki dzień powodują, że człowiek potrzebuje jakiegoś zastrzyku pobudzenia.