Zadośćuczynienie za mobbing – jak się o nią ubiegać?

Wszyscy wiedzą, że mobbing to bardzo złowrogie zjawisko, jednak raczej rzadko osoby nim dotknięte szukają sprawiedliwości. Czy faktycznie z byłym lub jeszcze obecnym szefem nie warto próbować wygrać, a o odszkodowaniu można zapomnieć?

Przetrwałem falę mobbingu. Czy sąd mi uwierzy?

Jeżeli w zakładzie pojawiają się aktywności lub zachowania ze znamionami zastraszania lub nękania, spotykamy się z mobbingiem. Gdy akty agresji pracodawcy spowodują pogorszenie wartości pracownika na rynku pracy, działania nabywają rangę przestępstwa. Co więcej, wszystkie działania zmierzają do zdeprecjonowania albo wyszydzenia pracownika, a następnie wyłączenia go z grupy czy zespołu załogi.

Mobbing może zajść jako pojedynczy epizod, ale wyróżnia się także jego odmiany ciągnące się dłużej. Jeśli próby gnębienia powtarzają się co najmniej kilka razy w miesiącu, mamy do czynienia kryminogennym uporczywym mobbingiem. To świadome działanie, które podejmuje się dla osiągnięcia założonego rezultatu. Najcięższe epizody mobbingu niejednokrotnie doprowadzały obniżenia poczucia wartości, spadku wydajności, a nawet problemów o podłożu depresyjnym. Żeby precyzyjnie ustalić, czy zachowanie pracodawcy spełnia cechy mobbingu, najlepiej postarać się o pomoc, jaką oferuje adwokat Łódź, Kalisz, czy Toruń to miasta, gdzie łatwo wyszukasz kogoś, kto rozpozna Twoją historię z nękaniem w tle.

Odszkodowanie za mobbing

O ile na sali sądowej uda się ustalić, że przełożony stosował mobbing, zostanie on zobligowany do zapłacenia odszkodowania. Jednak nie ma jednej kwoty ani dedykowanego taryfikatora – o tym postanawia sąd. Nieocenionym wsparciem w oszacowaniu tej wartości powinien być adwokat lub radca, który starannie zapozna się z meandrami sprawy, dowodami oraz statusem firmy. Znane casusy otrzymania nawiązki sięgają 5 tys. zł, ale nierzadko odszkodowanie może przekroczyć 20-100 tys. zł.
Mobbing jest karalny, choć spory z szefostwem czy odmienne opinie nie będą podstawą, żeby przygotować akt oskarżenia. Prawnik podpowie, jak zebrać i przedstawić materiał dowodowy oraz poszuka i skłoni do zeznań potencjalnych świadków.