Jak dobrać przetwornicę samochodową?

Niemal każdy kierowca pragnie mieć w swoim pojeździe takie urządzenie, jakim jest przetwornica napięcia. To ekwipunek, który z zasilania akumulatorowego pozwoli uruchomić lodówki turystyczne, ładowarki, laptopy, nagrzewnice, itp. Dzieje się tak po pojawieniu się napięcia 230 V, tego samego, jakie mamy w domowej sieci. Przed decyzją mogą paść liczne pytania. Czy przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza niż wersja 1000 W?. Jakie zalety każą postawić na zwiększenie mocy?

Jakie spotykamy modele przetwornic samochodowych?

W sprzedaży spotyka się dwa rodzaje przetwornic:
1. Przetwornice elektryczne IPS – z powstałym napięciem określanym jako sinusoida modyfikowana. Mamy tu napięcie przemienne o przebiegu prostokątnym, tożsamej wartości skutecznej, jak wartość skuteczna przebiegu sinusoidalnego, zachodzący w prądzie sieciowym. Przetwornica napięcia IPS jest stosowana do uruchamiania urządzeń elektrycznych o rezystencyjnym charakterze obciążenia oraz elektronicznych. Co więcej, potrafią bez większego wysiłku doładować laptopa w samochodzie, a nawet uruchomić odbiornik TV – z tym że nietypowe urządzenia będą dostarczyć problemów pod postacią przerywającego odbioru fonii i wizji.
2. Sinusoidalne (sinus) – ujawniają na wyjściu prąd zmienny o przebiegu sinusoidy, identycznie jak napięcie w domowej sieci energetycznej. Dzięki takim urządzeniom przy pomocy zasilania w samochodzie da się używać wiele z aparatów z transformatorem czy silnikiem. Oznacza to, że na kempingu kierowca-turysta może użyć lodówki, przyrządzić małą czarną z ekspresu, a także uruchomić ekstra wentylację. Co więcej, da się nimi zasilać identyczne urządzenia, obsługiwane przez przetwornicę IPS. Wydaje się ona uniwersalna i przynosi pełną swobodę.

Przetwornica samochodowa 2000 W czy może 1000 W – jak określić jej moc?

Wybierając przetwornicę samochodową warto popatrzeć przede wszystkim na moc w obu ważnych parametrach, tzn. znamionową i maksymalną. Wartość nr 1 służy do określenia mocy do ciągłego poboru. W razie konieczności skumulowania, na przykład przy uruchamianiu sprzętów elektrycznych, przetwornica musi wytworzyć większą moc przez czas krótszy od jednej sekundy – na tym polega zastosowanie drugiego rodzaju. Należy dopasować przetwornicę tak, by zasilane urządzenie nie wymagało większej mocy niż 85% mocy znamionowej przetwornicy. Gdy źródło prądu w kamperze lub zwykłym aucie musi obsłużyć elektryczny czajnik 1600 w (bywają sprzęty o wyższych parametrach), konieczna okazuje się przetwornica samochodowa 2000 W. Reasumując – 2000 W to dolna wartość dla dla przetwornicy, a jeśli chcesz podłączyć więcej sprzętów, posłuż się modelem o mocy 4 tys. W.