Błędy medyczne – co warto wiedzieć nim pójdziesz do sądu
Jednym z obszarów wiedzy, które znamy coraz lepiej, jest stan zdrowia. Ściśle wiąże się z tym dostrzeganie błędów medycznych. W związku z tym przyda się wiedza o dochodzeniu swoich praw przed sądem .
Czy różni się błąd medyczny od błędu lekarskiego?
Powszechnie określenie „błąd medyczny” oraz „błąd lekarski” uznawane są za tożsame. To zdecydowanie dwa różne terminy prawne. Błąd medyczny oznacza podjęcie decyzji sprzecznej z dostępnymi dla danej osoby zasobami wiedzy medycznej. Błąd lekarski w sposób bezsprzeczny wskazuje, że jego wykonawcą był lekarz.
W przypadku odsuniętego w czasie skutku negatywnego bierze się pod uwagę szerzj rozpatrywany bląd medyczny . Często efekty uboczne są widoczne jakiś czas po końcu terapii. Zatem podstawą będą terminy, po których może nastąpić przedawnienie i ustanie roszczeń . Ich czas zaczyna biec od chwili podjęcia wiedzy o szkodzie, a dokłądnie określa je kodeks cywilny . W większości przypadków maksymalny czas dochodzenia orzeczenia o winie wynosi 10 lat . Jednak jeśli dotyczy to dziecka, może się on wydłużyć do osiągnięcia przez nie 20 roku życia, niezależnie od wieku, w któym stwierdzono szkodę .
Samodzielnie czy z pełnomocnikiem – jak lepiej sporządzić pozew w sprawie błędu medycznego?
Kwestie prawne na ogół są bardzo skomplikowane, dodając do tego zawiłość nauk medycznych samodzielne prowadzenie sprawy przed sądem, może być nie tylko uciążliwe, co w praktyce trudne do zrealizowania. Prawnicy spcjalizujący się w w tej tematyce zajmą się sprawą najskuteczniej . nie jest kłopotem znalezienie kogoś z dużym doświadczeniem w prowadzeniu takich spraw, wystarczy wprowadzić do wyszukiwarki frazę „odszkodowania Kraków, „prawnik Sochaczew” czy „kancelaria prawna Ostrołęka”. Wybrany pełnomocnik najlepiej określi paragrafy, z tytułu których powinniśmy uzyskać odszkodowanie, i w naszym imieniu złoży pismo procesowe. Pełnomocnictwo udzielone osobie z palestry otworzy również dostęp do dokumentacji medycznej, którą szpitale niechętnie udostępniają byłym pacjentom i ich rodzinom.